Fotoğraf Notları Dergisi 3. Sayı


“Anlamak ve Anlatabilmek İçin Foto-Röportaj” sloganıyla yayımlanan derginin

yeni sayısında beş foto-röportaj yer alıyor.

 

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi tarafından yayın hayatına kazandırılan ve bağımsız medyanın özgün bir örneği olan Fotoğraf Notları’nın üçüncü sayısı yayımlandı.

 

Derginin son sayısındaki foto-röportajlardan ilki, 1917 Ekim Devrimi’nden kaçan Beyaz Ordu subayları ve ailelerinin Türkiye’deki hayatlarına ışık tutan “Spassibo” başlıklı çalışma, Beyaz Ruslar’ın hikâyesini konu alıyor. Gökhan Gezik fotoğraflarıyla, Beyaz Ruslar’ın göçle başlayan zorlu hayatlarına ve özellikle Beyoğlu’ndaki kültürel hayata katkılarına tanıklık ediyor.

Derginin ikinci foto-röportajı ise Hasankeyf’e dair. Tolga Sezgin’in fotoğrafları ve Doğa Derneği Başkanı Yücel Sönmez’in yazısıyla Ilısu Baraj Projesi’nin insanlığın değerlerine, doğaya ve canlılara vereceği tahribatın nasıl geri dönüşsüz olacağını bir kez daha anlıyor ve hissediyoruz. “Uygarlığın Beşiğini Sulara Gömmek” adlı yazısında “Hasankeyf’in yok olması, köklerimizin yok olmasıdır” diyor Sönmez.

Diğer bir konu ise Kazım Karabekir Mahallesi’nin Alevi sakinlerinin Cem Evi inşaatının belediye tarafından durdurulması ve yıkım kararı üzerine topluca yıkımı engellemek için başlattıkları sessiz direnişteki bekleyişlerinin öyküsü. Yücel Zorlu’nun fotoğraflarıyla anlattığı bu kısa ama gerilimli bekleyişin öyküsü, aynı zamanda Aleviler’e uzun yıllardır yöneltilen baskıyı da hissettirir nitelikte.

Bu sayıda Filistin’den bir fotoğrafçı da konuk oluyor Fotoğraf Notları’na. Tanja Habjouqa Gazze’deki kadınların belki de hiç görmediğimiz yönlerine doğru çeviriyor kamerasını. Gazzeli Kadınların Manifestosu isimli umut veren metni ise Filistin İnsan Hakları Merkezi Uluslararası Hukuk Danışmanı Daragh Murray kaleme aldı.

Dergideki son çalışma ise, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin bu yıl ikincisi tamamlanan Belgesel Fotoğrafçılık Programı katılımcılarından Anıl Çizmecioğlu’na ait. “Prefabrik Yaşamlar” adlı foto-röportajıyla Çizmecioğlu, Marmara Depremi’nden bu yana geçen 11 yıl sonrasında Düzce’deki mahallelere tekrar dönüp bakmamızı istiyor. Prefabrik evlerde hüküm süren yoksulluk görüntüleri bizi, aradan geçen yılların neyi değiştirdiği sorusuyla baş başa bırakıyor.

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nin yayımladığı dergi, Mehmet Kaçmaz, Murat Yaykın, Özcan Yurdalan, Vedat Ateş ve Yücel Tunca’dan oluşan bir yayın ekibi tarafından hazırlanıyor. Derginin satışa sunulduğu kitapçılar, sanat ve fotoğraf kurumlarının listesine www.fotografakademisi.org sitesinden ulaşılabiliyor ve aynı siteden abonelik formu doldurularak başvuru yapılabiliyor.